PradinisBendruomenė
Bendruomenė

Bendruomenė

Klimato kaita ir kitos aplinkosaugos problemos daugiausia paveikia būtent miestų gyventojus, dėl to jų vaidmuo yra esminis.

Klimato kaita ir kitos aplinkosaugos problemos daugiausia paveikia būtent miestų gyventojus, dėl to jų vaidmuo yra esminis. Visi turime bendrą atsakomybę už aplinkos ir miesto gerovę, dėl to aktyvios ir stiprios bendruomenės, organizacijos, švietimas yra labai svarbūs. 

Taip pat svarbu kurti erdves, kur bendruomenės gali susitikti, skatinti gyventojus kurti savas iniciatyvas bei kurti programas, kuriomis bendruomenės gali prisidėti prie bendros miesto gerovės.

Situacija Tauragėje

Situacija
Tauragėje

Tauragės rajono savivaldybė daug dėmesio skiria gyventojų dalyvavimui miesto kūrime.

Kiekvienais metais vyksta dalyvaujamojo biudžeto iniciatyva, kurios metu bendruomenės nariai gali siūlyti savo idėjas savivaldybei. Labiausiai patikusios ir daugiausiai balsų surinkusios idėjos yra įgyvendinamos. Iniciatyvos metu taip pat galima siūlyti ir žaliąsias idėjas. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Tauragės rajono savivaldybė įgyvendina aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją programą (toliau – SAARS programa), kurios tikslas finansuoti savivaldybės vykdomas aplinkos apsaugos priemones (aplinkos kokybės gerinimo ir apsaugos priemonės; atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtros priemonės; atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kuris nebeegzistuoja, tvarkymo priemonės; aplinkos monitoringo, prevencinės, aplinkos atkūrimo priemonės; visuomenės švietimo ir mokymo aplinkosaugos klausimais priemonės; želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, būklės stebėsenos, želdynų kūrimo, želdinių veisimo ir inventorizacijos priemonės ir t. t., nurodytos SAARS programos Rekomendacijose). Paraiškas finansuoti aplinkosaugos priemones iš SAARS programos lėšų gali teikti Tauragės rajono savivaldybės administracijos skyriai ir seniūnijos, visuomeninės ir nevyriausybinės organizacijos, viešosios ir biudžetinės įstaigos ir kiti juridiniai asmenys.

2021 m. atidarytas STEAM centras – tyrimų, atradimų ir inovacijų erdvė moksleiviams su vienintele Lietuvoje – žalios ir atsinaujinančios energetikos laboratorija. Laboratorijoje edukacinius užsiėmimus siūloma moksleiviams nuo 5-tos klasės. Laboratorijoje mokiniai patys gali pamatyti kaip atrodo visas žaliosios energijos gamybos procesas, ar tapti tokių įrenginių kūrėjais, procesų valdytojais. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Bendradarbiaujant su „Ignitis grupė“ Tauragėje buvo pilotuota pirmoji Lietuvoje energetinio efektyvumo švietimo programa #EnergySmartSTART, skirta 7–11 klasių moksleiviams. Naująja švietimo programa buvo siekiama suteikti moksleiviams daugiau žinių apie energiją ir jos gamybą, globalias problemas ir kiekvieno žmogaus veiksmų įtaką gamtai, taip ugdant dar sąmoningesnę ir atsakingesnę jaunąją kartą. Daugiau informacijos galima rasti čia. Taip pat buvo pradėta vykdyti pirmoji Lietuvoje edukacija apie vėjo energetiką „Vėjo spalva – žalia!“. Nemokamos edukacijos vyksta Lauksargių bendruomenės namuose ir šalia „Ignitis renewables“ valdomo vėjo elektrinių parko, o jas veda „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojų apmokyti Tauragės rajono bendruomenių nariai. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Projektai

Projektai

01
Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

2022 m. Tauragės rajono savivaldybė pateko į 100 Europos miestų sąrašą, kurie pagal ES misiją „100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų“ sieks įgyvendinti eksperimentinę inovacijų programą ir iki 2030 m. tapti poveikio klimatui nedarančiomis gyvenamosiomis vietovėmis. Daugiau – Miestų misija

03
Įkurtas Pikniko parkas

Įkurtas Pikniko parkas

Projektas „Pikniko parkas“ – dalyvaujamojo biudžeto iniciatyva, kurią pasiūlė ir išrinko Tauragės rajono gyventojai, o įgyvendino Tauragės rajono savivaldybė. 2022 m. naujajame parke pasodinti medeliai, pastatyti, suolai ir stalai, įrengtos lauko kepsninės, o ateityje planuojama ir žaidimų aikštelė mažiesiems. Į parką patogu atvykti ne tik pėsčiomis, bet ir dviračiu – aplinkai draugišką transporto priemonę galima prirakinti prie parke įrengto dviračių stovo.

05
Vaizduotės vingiai

Vaizduotės vingiai

2022 m. Tauragėje vyko projektas „Vaizduotės vingiai“. Projekto tikslai buvo skirtingais dalyvavimo lygmenimis įtraukti savivaldybės gyventojus, skatinti jų vaizduotę ir įvairiais fasilitavimo būdais padėti išryškinti bendras kryptis tolimesniam buvusio hipodromo teritorijos vystymui. Su projekto rezultatais galima susipažinti čia.

07
Energetinių patarimų resursų centras

Energetinių patarimų resursų centras

2023 m. Tauragės rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su Vartotojų aljansu, įkūrė Energetinių patarimų resursų centrą. Jo tikslas – Tauragės savivaldybės gyventojų energetinis ir ekologinis švietimas siekiant padėti gyventojams pereiti prie energetiškai efektyvesnių priemonių ir įpročių. Tauragės energetinių patarimų resursų centras įsikūrė Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos patalpose. Iš anksto užsiregistravusius gyventojus konsultuos „Tauragės šilumos tinklų“ ir savivaldybės ekspertai, taip pat gyventojus energijos taupymo klausimais darbo dienomis konsultuos Vartotojų aljanso telefoninė pagalbos linija.

09
Energetinio efektyvumo švietimo programa

Energetinio efektyvumo švietimo programa

2022 m. bendradarbiaujant su „Ignitis grupė“ Tauragėje startavo pirmoji Lietuvoje energetinio efektyvumo švietimo programa #EnergySmartSTART, skirta 7-11 klasių moksleiviams. Naująja švietimo programa buvo siekiama suteikti moksleiviams daugiau žinių apie energiją ir jos gamybą, globalias problemas ir kiekvieno žmogaus veiksmų įtaką gamtai, taip ugdant dar sąmoningesnę ir atsakingesnę jaunąją kartą. Daugiau informacijos galima rasti čia.

11
„Draugiškiausia gamtai mokykla“ apdovanojimai

„Draugiškiausia gamtai mokykla“ apdovanojimai

2023 m. suorganizuotas Tauragės rajono savivaldybės konkursas – „Draugiškiausia gamtai mokykla“, kurios metu buvo įvertintos švietimo įstaigų iniciatyvos, aktualizuojančios aplinkosaugines problemas, organizuojančios edukacines veiklas, įgyvendinančios aplinkosauginius projektus.

02
Kartų (Zumpės) parko sutvarkymas

Kartų (Zumpės) parko sutvarkymas

2016 m. pradėtas Kartų (Zumpės) parko sutvarkymas. Suformuoti nauji želdynai, įrengti pasivaikščiojimo takai, apšvietimas, pastatyti suoliukai, dviračių stovai, įrengtos vaikų žaidimo aikštelės bei kiti laisvalaikio objektai. Šis parkas yra tankiausiai apgyvendintoje miesto dalyje, dėl to parko atnaujinimas yra svarbus objektas sveiko, aktyvaus laisvalaikio bei bendruomeniškumo skatinimui. 

04
„Tauragė: Žaliojo miesto vizijos“ KTU architektūros studentų darbų paroda

„Tauragė: Žaliojo miesto vizijos“ KTU architektūros studentų darbų paroda

2023 m. bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto architektūros studijų studentais buvo tyrinėtos Tauragės ateities urbanistinės vizijos ir žalioji miesto transformacija. Studentai tyrinėjo įvairius miesto iššūkius, Tauragės istorinę, ekonominę, gamtinę, socialinę, kultūrinę aplinką, bei kūrė miesto planavimo strategijas. Su projekto rezultatais galima susipažinti čia.

06
Miškasodis Skaudvilėje

Miškasodis Skaudvilėje

2022 m. Tauragės rajono savivaldybė kartu su VšĮ Myliu mišką paskelbė akciją „Iškeisk kavos puodelį į medelį“, kurios metu rajono gyventojai, įmonės ir organizacijos galėjo prisidėti prie didžiausio miškasodžio Tauragės rajone, Skaudvilėje. Projekto metu įmonės ir gyventojai skyrė paramą 7 647 medeliams įveisti. Miškasodžio metu Skaudvilės bendruomenė ir Tauragės rajono bendruomenė pasodino net 1 500 medelių. Likusią dalį pasodino VšĮ Myliu mišką rangovai.

08
Edukacijos apie vėjo energetiką

Edukacijos apie vėjo energetiką

2023 m. siekdama šviesti visuomenę ir įtraukti vietos bendruomenes į edukacines veiklas, #EnergySmartSTART programa, bendradarbiaudama su VšĮ „Žaliasis regionas“ ir Tauragės rajono savivaldybės administracija, pristato pirmąją Lietuvoje edukaciją apie vėjo energetiką – „Vėjo spalva – žalia“. Nemokamos edukacijos vyksta Lauksargių bendruomenės namuose ir šalia „Ignitis renewables“ valdomo vėjo elektrinių parko, o jas veda „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojų apmokyti Tauragės rajono bendruomenių nariai. Daugiau informacijos galima rasti čia.

10
Viešoji įstaiga „Žaliasis regionas“

Viešoji įstaiga „Žaliasis regionas“

2021 m. įsteigta viešoji įstaiga „Žaliasis regionas“ (daugiau informacijos galima rasti čia), kurios vienas iš tikslų – organizuoti regioninį viešojo transporto paslaugų teikimą. Buvo įdiegtas Tauragės regiono elektroninis bilietas – tai bendra viešojo transporto sistema, kuri sujungia Tauragės, Jurbarko Šilalės rajonų ir Pagėgių miesto savivaldybes ir leidžia keliauti neribotai visame regione. Kaip nusipirkti elektroninį bilietą galima sužinoti čia, o maršrutų tvarkaraščius galima rasti čia.

12
STEAM centras moksleiviams

STEAM centras moksleiviams

2021 m. Tauragėje atidarytas STEAM centras – tyrimų, atradimų ir inovacijų erdvė moksleiviams su vienintele Lietuvoje – žalios ir atsinaujinančios energetikos laboratorija. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Ką galiu
padaryti aš?

Prisijungti prie iniciatyvų ar įsteigti savo
Prisijungti prie renginių
Kontaktai

Susisiekite
su mumis

Otilija Budrytė
Tauragės rajono savivaldybės administracijos ekologė
Turite pastabų ar idėjų formuojant Tauragės rajono gamtos apsaugos kryptį? Susisiekite ir pasidalinkite su mumis. Jūsų nuomonė mums labai svarbi!    Siųsti žinutę
    Kitos temos

    Susipažinkite su
    kitomis temomis