PradinisUrbanistika ir miesto planavimas
Urbanistika ir miesto planavimas

Urbanistika ir miesto planavimas

Geras miesto planavimas yra esminis aspektas kuriant žalią miestą, nes tai leidžia sistemingai integruoti aplinkai draugiškas praktikas, efektyviai išnaudoti miesto teritoriją ir kurti patogią susisiekimo sistemą visiems.

Pasaulis urbanizuojasi – daugiau nei pusė pasaulio gyventojų šiuo metu gyvena miestuose. Auganti urbanizacija ir žmonių telkimasis miestuose sukuria ir galimybes, ir iššūkius – daugiau nei 70 % pasaulio energijos yra suvartojama miestuose ir miestai yra atsakingi už 75 % šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus – todėl miestų planavimas yra esminis aspektas kuriant žalius miestus.

Kaip yra kuriamas ir  planuojamas miestas, nusako tai, kaip žmonės tame mieste gyvena  – kaip žmogus juda (toliau – Susisiekimas), kokioje aplinkoje gyvena ir kaip jame jaučiasi (toliau – Gamtos apsauga), kuria erdves gyventojams susitikti (toliau – Bendruomenė). Dėl to planuojant ir kuriant žalius miestus svarbu atsižvelgti į kompaktiško miesto, tvarios statybos, viešųjų erdvių kūrimo, žaliosios infrastruktūros, darnaus judumo, bendruomeniškumo skatinimo, socialinės įtraukties, švarios aplinkos kūrimo, prisitaikymo prie klimato kaitos principus.

Pagrindiniai klausimai

01

Kas yra 15 minučių miestas?

15 minučių miesto konceptas – miesto planavimo koncepcija, kuria siekiama, jog daugelis kasdienių poreikių ir paslaugų, tokių kaip darbovietė, švietimo įstaigos, sveikatos priežiūros įstaigos, apsipirkimo ir laisvalaikio vietos būtų pasiekiamos 15 minučių atstumu pėsčiomis, viešuoju transportu ar dviračiu iš bet kurios miesto vietos. Tokiu būdu siekiama mažinti automobilių spūstis, gerinti gyventojų gerovę ir gyvenimo kokybę.

02

Kas yra karščio salos efektas?

03

Kas yra žalioji infrastruktūra?

04

Kas yra tvari statyba?

Situacija Tauragėje

Situacija
Tauragėje

Tauragėje naujai patvirtinti Tauragės rajono savivaldybės teritorijos ir Tauragės miesto teritorijos bendrieji planai.

2023 m. naujai patvirtintuose Tauragės rajono savivaldybės teritorijos ir Tauragės miesto teritorijos bendruosiuose planuose nustatyti funkcinio zonavimo ir urbanistinės plėtros teritorijų vystymo principai, numatytos gairės miesto, gyvenviečių teritorijų tvarkymui ir galimai konversijai, sudaromos sąlygos darniai teritorijų raidai, numatyta plėsti inžinerinę infrastruktūrą prioritetinėse miesto periferijos zonose, patikslinti miesto plėtros prioritetai, numatomas gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio, gamtinio karkaso formavimas ir išsaugojimas.

Projektai

Projektai

01
Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

2022 m. Tauragės rajono savivaldybė pateko į 100 Europos miestų sąrašą, kurie pagal ES misiją „100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų“ sieks įgyvendinti eksperimentinę inovacijų programą ir iki 2030 m. tapti poveikio klimatui nedarančiomis gyvenamosiomis vietovėmis. Daugiau – Miestų misija

03
Kartų (Zumpės) parko sutvarkymas

Kartų (Zumpės) parko sutvarkymas

2016 m. pradėtas Kartų (Zumpės) parko sutvarkymas. Suformuoti nauji želdynai, įrengti pasivaikščiojimo takai, apšvietimas, pastatyti suoliukai, dviračių stovai, įrengtos vaikų žaidimo aikštelės bei kiti laisvalaikio objektai. Šis parkas yra tankiausiai apgyvendintoje miesto dalyje, dėl to parko atnaujinimas yra svarbus objektas sveiko, aktyvaus laisvalaikio bei bendruomeniškumo skatinimui. 

05
„Tauragė: Žaliojo miesto vizijos“ KTU architektūros studentų darbų paroda

„Tauragė: Žaliojo miesto vizijos“ KTU architektūros studentų darbų paroda

2023 m. bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto architektūros studijų studentais buvo tyrinėtos Tauragės ateities urbanistinės vizijos ir žalioji miesto transformacija. Studentai tyrinėjo įvairius miesto iššūkius, Tauragės istorinę, ekonominę, gamtinę, socialinę, kultūrinę aplinką, bei kūrė miesto planavimo strategijas. Su projekto rezultatais galima susipažinti čia.

02
Prisitaikymo prie klimato kaitos poveikių misija

Prisitaikymo prie klimato kaitos poveikių misija

2023 m. Tauragės rajono savivaldybė prisijungė prie ES Prisitaikymo prie klimato kaitos misijos, kuria siekiama stiprinti miestų atsparumą klimato kaitos poveikiui. Siekiama geriau suprasti klimato kaitos pavojų, geriau prisitaikyti prie besikeičiančio klimato, išbandyti ir diegti sprendimus, reikalingus atsparumui didinti. 2024 m. buvo sukurtas pirmasis Tauragės rajono prisitaikymo prie klimato kaitos planas

04
Įkurtas Pikniko parkas

Įkurtas Pikniko parkas

Projektas „Pikniko parkas“ – dalyvaujamojo biudžeto iniciatyva, kurią pasiūlė ir išrinko Tauragės rajono gyventojai, o įgyvendino Tauragės rajono savivaldybė. 2022 m. naujajame parke pasodinti medeliai, pastatyti, suolai ir stalai, įrengtos lauko kepsninės, o ateityje planuojama ir žaidimų aikštelė mažiesiems. Į parką patogu atvykti ne tik pėsčiomis, bet ir dviračiu – aplinkai draugišką transporto priemonę galima prirakinti prie parke įrengto dviračių stovo.

06
Vaizduotės vingiai

Vaizduotės vingiai

2022 m. Tauragėje vyko projektas „Vaizduotės vingiai“. Projekto tikslai buvo skirtingais dalyvavimo lygmenimis įtraukti savivaldybės gyventojus, skatinti jų vaizduotę ir įvairiais fasilitavimo būdais padėti išryškinti bendras kryptis tolimesniam buvusio hipodromo teritorijos vystymui. Su projekto rezultatais galima susipažinti čia.

Kontaktai

Susisiekite
su mumis

Šarūnė Beitaitė
Architektūros ir geodezijos skyriaus vyr. specialistė (savivaldybės vyr. architektė)
Turite pastabų ar idėjų formuojant Tauragės rajono urbanistinę kryptį? Susisiekite ir pasidalinkite su mumis. Jūsų nuomonė mums labai svarbi!    Siųsti žinutę
    Kitos temos

    Susipažinkite su
    kitomis temomis