PradinisEnergetika
Energetika

Energetika

Energetika yra svarbi ekonomikos ir šiuolaikinio gyvenimo dalis, apimanti visus procesus, susijusius su energijos ištekliais, gamyba, perdavimu ir vartojimu.

Energetika apima visus procesus, susijusius su energijos ištekliais, gamyba, perdavimu ir vartojimu. Kadangi energetikos sektorius yra taršiausias ir labiausiai prie klimato kaitos prisidedantis sektorius, vis didesnis dėmesys yra skiriamas žaliajai energetikai. Žalioji energetika – tai energijos gamybos ir vartojimo būdas, kuriuo siekiama sumažinti neigiamą poveikį aplinkai. Žalioji energetika taip pat yra svarbi dėl šalies energetinio saugumo didinimo, tvarumo (skirtingai nuo iškastinio kuro, tai yra atsinaujinanti ar nesibaigianti energija) bei ekonominės naudos. 

Pagrindinės žaliosios energetikos priemonės apima:

– Ekologiškus ir atsinaujinančius energijos šaltinius, tokius kaip vėjas, saulė, geoterminė energija, biokuras, žaliasis vandenilis;

– Energetinio efektyvumo priemones, tokias kaip pastatų renovacija, energiją taupantys elektros prietaisai;

– Technologijas, reikalingas žaliajai energetikai, tokias kaip elektros energijos kaupikliai, šilumos siurbliai.

Gyventojai bei bendruomenės taip pat turi svarbų vaidmenį žaliojoje energetikoje perkant žaliąją energiją, įsirengiant savo įrenginius, gaminančius žalią energiją, renovuojant namus, šilumos punktus, steigiant atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas ir kt. 

Atsinaujinančios energetikos plėtra yra laikoma vienu svarbiausių Lietuvos valstybės politikos prioritetų numatant, jog iki 2030 m. visa elektros energija bus pagaminama iš atsinaujinančių išteklių ir 93 % elektros energijos bus pagaminama Lietuvoje.

Situacija Tauragėje

Situacija
Tauragėje

Tauragės rajono savivaldybė yra viena pažangiausių savivaldybių Lietuvoje žaliosios energetikos temoje.

Tauragės ir Pagėgių savivaldybėse įkurtas vėjo jėgainių parkas yra vienas didžiausių Baltijos šalyse. Jį sudaro 30 jėgainių, kurių bendra galia siekia 73,5 MW, o per metus jis pagamina apie 200 gigavatvalandžių elektros. Šalia kuriamas saulės elektrinių parkas, kuris taps vienu iš pirmųjų hibridinių parkų Lietuvoje. 

2019 m. pritaikius ESCO modelį pakeisti visi 3500 Tauragės miesto šviestuvai į išmaniuosius LED šviestuvus, tokiu būdu sutaupoma maždaug 50 % elektros energijos ir išlaidų.

Aktualūs dokumentai:
Tauragės rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.

25 viešųjų įstaigų turi įsirengusios saulės fotovoltines elektrines, o centriniam miesto šildymui 99 % naudojamas biokuras.

2022 m. buvo patvirtintas Tauragės rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų  planas iki 2030 m., kuriuo siekiama mažinti energijos poreikius ir didinti jos vartojimo efektyvumą bei keisti iškasamo kuro naudojimą atsinaujinančiais energijos ištekliais.

Projektai

Projektai

01
Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

2022 m. Tauragės rajono savivaldybė pateko į 100 Europos miestų sąrašą, kurie pagal ES misiją „100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų“ sieks įgyvendinti eksperimentinę inovacijų programą ir iki 2030 m. tapti poveikio klimatui nedarančiomis gyvenamosiomis vietovėmis. Daugiau – Miestų misija

03
Edukacijos apie vėjo energetiką

Edukacijos apie vėjo energetiką

2023 m. siekdama šviesti visuomenę ir įtraukti vietos bendruomenes į edukacines veiklas, #EnergySmartSTART programa, bendradarbiaudama su VšĮ „Žaliasis regionas“ ir Tauragės rajono savivaldybės administracija, pristato pirmąją Lietuvoje edukaciją apie vėjo energetiką – „Vėjo spalva – žalia“. Nemokamos edukacijos vyksta Lauksargių bendruomenės namuose ir šalia „Ignitis renewables“ valdomo vėjo elektrinių parko, o jas veda „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojų apmokyti Tauragės rajono bendruomenių nariai. Daugiau informacijos galima rasti čia.

05
Nutolusi saulės elektrinė

Nutolusi saulės elektrinė

2022 m. pasirašyta sutartis dėl 1075,1 kW galios nutolusios saulės elektrinės statybos Tauragės rajone, Plikiškės kaime. Pagaminta elektros energija bus naudojama Tauragės miesto ir seniūnijų gatvėms apšviesti ir kitiems poreikiams užtikrinti.

07
Saulės fotovoltinės elektrinės

Saulės fotovoltinės elektrinės

Tauragės rajono savivaldybės įstaigose diegiamos saulės fotovoltinės elektrinės, užtikrinančios 40-80 % pastatų elektros poreikio. Šiuo metu 25 viešosios įstaigos turi įsirengusios saulės fotovoltines elektrines.

09
STEAM centras moksleiviams

STEAM centras moksleiviams

2021 m. Tauragėje atidarytas STEAM centras – tyrimų, atradimų ir inovacijų erdvė moksleiviams su vienintele Lietuvoje – žalios ir atsinaujinančios energetikos laboratorija. Daugiau informacijos galima rasti čia.

02
Energetinių patarimų resursų centras

Energetinių patarimų resursų centras

2023 m. Tauragės rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su Vartotojų aljansu, įkūrė Energetinių patarimų resursų centrą. Jo tikslas – Tauragės savivaldybės gyventojų energetinis ir ekologinis švietimas siekiant padėti gyventojams pereiti prie energetiškai efektyvesnių priemonių ir įpročių. Tauragės energetinių patarimų resursų centras įsikūrė Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos patalpose. Iš anksto užsiregistravusius gyventojus konsultuos „Tauragės šilumos tinklų“ ir savivaldybės ekspertai, taip pat gyventojus energijos taupymo klausimais darbo dienomis konsultuos Vartotojų aljanso telefoninė pagalbos linija.

04
Energetinio efektyvumo švietimo programa

Energetinio efektyvumo švietimo programa

2022 m. bendradarbiaujant su „Ignitis grupė“ Tauragėje startavo pirmoji Lietuvoje energetinio efektyvumo švietimo programa #EnergySmartSTART, skirta 7-11 klasių moksleiviams. Naująja švietimo programa buvo siekiama suteikti moksleiviams daugiau žinių apie energiją ir jos gamybą, globalias problemas ir kiekvieno žmogaus veiksmų įtaką gamtai, taip ugdant dar sąmoningesnę ir atsakingesnę jaunąją kartą. Daugiau informacijos galima rasti čia.

06
Šildymo sistemų modernizavimas

Šildymo sistemų modernizavimas

Tauragės rajono savivaldybės įstaigose keičiami seni šildymo katilai į modernias ir ekologiškas šilumos siurblių sistemas. Šiuo metu šilumos siurbliai įrengti 10 įstaigų.

08
LED miesto apšvietimas

LED miesto apšvietimas

2019 m. pritaikius ESCO modelį pakeisti visi 3500 Tauragės miesto šviestuvai į išmaniuosius LED šviestuvus, tokiu būdu sutaupoma maždaug 50 % elektros energijos ir išlaidų.

Statistika

Statistika

Energijos suvartojimo pasiskirstymas pagal sektorius
Daugiausia energijos išteklių Tauragės rajono savivaldybėje suvartojama namų ūkių (apie 59,0 proc. su nuostoliais) sektoriuje, antroje vietoje – pramonės ir verslo sektorius (apie 20,5 proc. su nuostoliais), paslaugų sektorius sudaro apie 12,7 proc., o transporto sektorius – tik apie 7,8 proc. su nuostoliais.
AIE dalis galutiniame suvartojime
Tauragės rajono savivaldybėje atsinaujinančių energijos išteklių (AIE) dalis galutiniame suvartojime siekia 76,7 %.
Energijos suvartojimo pasiskirstymas AIE ir ne AIE pagal sektorius, %
Daugiausia atsinaujinančių energijos išteklių naudojama paslaugų (93,4 % AIE) bei namų ūkių (90,3 %) sektoriuose, to priežastis - nes Tauragės šilumos tinklų katilinėse net 99 % naudojamo kuro – biokuras (AEI). Mažiausia AEI dalis yra transporto sektoriuje (tik 1,7 %).

Ką galiu
padaryti aš?

Pirkti žaliąją elektros energiją
Įsirengti savo saulės elektrinę ar pirkti nutolusią saulės elektrinę
Renovuoti savo gyvenamąjį būstą
Taupyti elektros ir šilumos energiją
Kontaktai

Susisiekite
su mumis

Andrius Laucius
Tauragės rajono savivaldybės plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus specialistas
Turite pastabų ar idėjų formuojant Tauragės rajono žaliosios energetikos kryptį? Susisiekite ir pasidalinkite su mumis. Jūsų nuomonė mums labai svarbi!    Siųsti žinutę
    Kitos temos

    Susipažinkite su
    kitomis temomis