PradinisAtliekos ir žiedinė ekonomika
Atliekos ir žiedinė ekonomika

Atliekos ir žiedinė ekonomika

Atliekos ir žiedinė ekonomika yra svarbūs šiuolaikinio visuomenės vystymosi aspektai, kurie tiesiogiai veikia ne tik gamtos išteklių išsaugojimą, bet ir ekonomikos darnumą bei socialinę gerovę.

Pagal 2022 metų duomenis, kiekvienas Lietuvos gyventojas sugeneruoja 483 kg atliekų per metus ir kasmet šis skaičius didėja. Žiedinė ekonomika orientuojasi į tai, kad atliekos taptų ištekliais, prisidėtų prie efektyvesnio gamtos išteklių naudojimo ir sumažintų aplinkai daromą žalą. Viena iš pagrindinių žiedinės ekonomikos koncepcijų yra atliekų hierarchija, kurioje pirmenybė teikiama prevencijai, pakartotiniam panaudojimui ir perdirbimui, o atliekų deginimas ir šalinimas sąvartynuose atsiduria paskutinėje vietoje.

Šis požiūris skatina ilgalaikį atliekų valdymą bei žiediškumo modelius, skatinančius pakartotinai panaudoti produktus, juos taisyti, perdirbti bei mažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą jas sujungiant į uždarą energijos ir medžiagų grandinę.

Perėjimą prie žiedinės ekonomikos skatina ir Europos Komisija, numačiusi, kad iki 2030 metų bent 65 proc. komunalinių atliekų ir 75 proc. pakuočių Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse būtų perdirbamos, o į sąvartynus patektų ne daugiau nei dešimtadalis visų ES susidarančių atliekų. 

Pagrindiniai klausimai

01

Kodėl verta rūšiuoti atliekas?

Rūšiuoti verta ir todėl, nes į rūšiavimo konteinerius metamos pakuočių atliekos yra išvežamos nemokamai – jų surinkimą ir tvarkymą finansuoja gamintojų ir importuotojų organizacijos. Kuo daugiau atliekų išrūšiuojama, tuo mažiau jų patenka į bendrus mišrių atliekų konteinerius, už kurių išvežimą ir sutvarkymą sumokame mes – gyventojai.

02

Ar tikrai išrūšiuotos atliekos sumetamos į vieną mašiną?

03

Kaip tinkamai rūšiuoti atliekas?

04

Kur galiu palikti nebereikalingus, tačiau dar tinkamus naudoti daiktus?

Situacija Tauragėje

Situacija
Tauragėje

2023 m. atnaujinti Tauragės rajono savivaldybės bei Tauragės regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 metų planai. Tauragės rajono savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemos tolimesnė plėtra numatyta vystyti laikantis atliekų tvarkymo prioritetų, kurių svarbiausias – atliekų prevencija (susidarymo vengimas). Kitas prioritetas – paruošimo naudoti pakartotinai, atliekų perdirbimo ir naudojimo kitais būdais sprendimų taikymas ir, tik blogiausiu atveju, galimas atliekų šalinimas sąvartynuose ir kituose atliekų šalinimo įrenginiuose.

Projektai

Projektai

01
Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

Neutralaus poveikio klimatui savivaldybės iki 2030 m. misija

2022 m. Tauragės rajono savivaldybė pateko į 100 Europos miestų sąrašą, kurie pagal ES misiją „100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų“ sieks įgyvendinti eksperimentinę inovacijų programą ir iki 2030 m. tapti poveikio klimatui nedarančiomis gyvenamosiomis vietovėmis. Daugiau – Miestų misija

03
Atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra

Atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra

Nuo 2016 m. vykdomas projektas „Tauragės regiono komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“, kuriuo siekiama išplėtoti rūšiuojamojo atliekų surinkimo ir paruošimo naudoti pakartotinai infrastruktūrą regione. Įrengtos 34 požeminių ir 52 antžeminių konteinerių aikštelės, 48 tekstilės konteineriai, eksploatuojama 1 didžiųjų atliekų surinkimo aikštelė, joje veikia pakartotiniam naudojimui tinkamų daiktų dalinimosi  stotelė „Padėk“, eksploatuojama žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė bei baigiamas įrengti maisto / virtuvės atliekų apdorojimo pastatas.

02
Atskiras augalinės kilmės maisto ir virtuvės atliekų surinkimas

Atskiras augalinės kilmės maisto ir virtuvės atliekų surinkimas

Nuo 2024 m. pradedamas atskiras augalinė kilmės maisto ir virtuvės atliekų surinkimas. Tuo siekiama atskirti maisto atliekas nuo mišrių komunalinių atliekų srauto ir iš jų gaminti kompostą. Daugiau informacijos galima rasti paspaudus nuorodą. Kaip teisingai rūšiuoti atliekas galima rasti čia.

Statistika

Statistika

Komunalinių atliekų susidarymas vienam gyventojui, kg/metus
Komunalinių atliekų susidarymas vienam gyventojui Tauragės rajono savivaldybėje po truputį mažėja. Toks komunalinių atliekų mažėjimas susijęs su saikingesniu vartojimu ir atliekų vengimu – tam įtakos turėjo didėjantis visuomenės sąmoningumas.

Ką galiu
padaryti aš?

Prieš perkant naują daiktą pagalvoti ar jis tikrai reikalingas
Nešvaistyti masto
Rūšiuoti atliekas
Pirkti naudotus daiktus
Pirkti perdirbtus daiktus
Kontaktai

Susisiekite
su mumis

UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras
Turite pastabų ar idėjų formuojant Tauragės rajono žiedinės ekonomikos kryptį? Susisiekite ir pasidalinkite su mumis. Jūsų nuomonė mums labai svarbi!    Siųsti žinutę
    Kitos temos

    Susipažinkite su
    kitomis temomis